top of page
Szukaj

Domy szkieletowe – fakty i mity

  • biuro06778
  • 19 lut 2024
  • 3 minut(y) czytania

Dom szkieletowy to coraz popularniejsze rozwiązanie w budownictwie, jednak wciąż krążą wokół niego liczne mity i nieprawdziwe przekonania. W tym artykule przedstawimy fakty i mity na ten temat i postaramy się wyjaśnić, co z nich wynika, jakie są faktyczne zalety i wady tego typu budownictwa oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju domu. Poznaj prawdę na temat domów szkieletowych i ich rzeczywiste właściwości!


Domy z drewna posiadają niepowtarzalny urok i estetykę, a ich wyjątkowy klimat sprawia, że są nie tylko piękne, lecz także ekologiczne. Ich dobre właściwości izolacyjne zapewniają komfort termiczny, a w przypadku domów szkieletowych, drewniane ściany i stropy redukują poziom hałasu. Drewno, jako materiał naturalny, utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza we wnętrzach i jest przyjazne dla środowiska. Wnętrza można wykończyć zarówno materiałami drewnianymi, jak i płytami gipsowo-kartonowymi, dostosowując je do swoich preferencji.



1)   Szybkość i Trwałość

Zbudowanie domu szkieletowego jest znacznie krótsze niż domu murowanego, a jego konstrukcję można postawić nawet w 7 dni, niezależnie od warunków atmosferycznych.  

Mit, że domy szkieletowe są nietrwałe, jest obalony przez doświadczenia z innych krajów, gdzie wiekowe domy z drewna stoją niezmiennie od dziesiątek lat. Nawet w Polsce ponad 100-letnie budynki wykonane z drewna potwierdzają wytrzymałość tego materiału. Co więcej ponad 90% domów jednorodzinnych w Polsce ma najważniejszy element domu wykonany właśnie z drewna – więźbę dachową.


2)  Precyzja i Wytrzymałość

 

Faktem dotyczącym domów szkieletowych jest to, że praca z drewnem wymaga precyzji do milimetra, a więc wykonywać je powinny doświadczone ekipy budowlane. Na przestrzeni ostatnich lat wzrasta liczba fachowców z doświadczeniem w tej technologii, co gwarantuje brak mostków termicznych, precyzyjne wymiary ścian i sufitów oraz mniejsze zużycie materiałów wykończeniowych, przekładające się na energooszczędność budynku.

 

Popularnym mitem jest mała wytrzymałość domów szkieletowych. Głównym jego źródłem są amerykańskie filmy, które pokazują jak tornada w efektowny sposób podnoszą 40 tonowe ciężarówki i niszczą domy. Gdyby zaistniały tak niszczycielskie żywioły to jedynie betonowe bunkry, bez okien i drzwi przetrwałyby taki kataklizm. Natomiast w naszej strefie klimatycznej, pomimo ciągłej jego zmiany, najsłabszym elementem każdego domu zawsze będą błędy wykonawcze, a nie konstrukcja budynku.

 

Normy budowlane dla domów szkieletowych wymagają uwzględnienia warunków klimatycznych Polski, co zapewnia, że budynek spełnia wszystkie standardy. Co istotne, żadne wiatry czy ekstremalne zjawiska atmosferyczne nie są w stanie zniszczyć konstrukcji domu. Zerwanie dachu, jest tak samo możliwe w przypadku domu o konstrukcji murowanej, jak i szkieletowej i nie ma związku z systemem budowy, a jest skutkiem błędów wykonawczych.


3)   Ekonomia i Oszczędność

 

Kolejny mit mówi o tym, że dom szkieletowy jest mniej energooszczędny niż tradycyjny dom murowany. 


W rzeczywistości, domy szkieletowe są ekonomiczne w utrzymaniu. Ich główną cechą jest bardzo dobra izolacja termiczna, w wyniku czego, ich właściciele oszczędzają na kosztach ogrzewania. W przypadku domów szkieletowych, izolacja termiczna jest montowana w całości wewnątrz konstrukcji, dzięki czemu jest ona niezależna od warunków atmosferycznych i zachowuje swoje właściwości przez długi czas. W domach murowanych, izolacja termiczna jest zwykle montowana na zewnątrz ścian, co oznacza, że podlega oddziaływaniom czynników atmosferycznych, wpływając na jej trwałość i skuteczność.


Domy szkieletowe są zazwyczaj również bardziej energooszczędne dzięki specjalnej technologii budowania. W przypadku budowy domu szkieletowego, używa się specjalnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna lub pianka poliuretanowa, co umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych parametrów izolacyjnych. Dodatkowo, domy szkieletowe są często wyposażone w specjalne systemy wentylacyjne i ogrzewania, które pozwalają na oszczędne wykorzystanie energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.


4)   Bezpieczeństwo i Gwarancja

 

Dom szkieletowy jest łatwopalny - mit. Wszystkie materiały stosowane przy budowie domu o konstrukcji szkieletowej są odporne na ogień. Drewno konstrukcyjne jest czterostronnie strugane i fazowane są jego krawędzie. Całość wypełnia wełna mineralna, przez co ogień nie rozprzestrzenia się na konstrukcję. Tyczy się to nie tylko ścian zewnętrznych, ale również wewnętrznych. Płyty OSB stosowane do płytowania konstrukcji są ognioodporne. Obecnie dostępnych jest szereg rozwiązań mających za zadanie uchronić nas przed łatwopalnością budynku. Podczas pożaru bardziej łatwopalne są elementy wyposażenia domu niż konstrukcja budynku. Płyty kartonowo gipsowe mają właściwości ogniochronne - podczas pożaru uwalniają wilgoć zawartą w strukturze gipsu.

Kontakt
Lokalizacja
Godziny pracy
biuro@summerwood.pl
+48 602 48 69 69
+48 883 975 751

05-555 Rembertów

Mazowieckie

Polska

poniedziałek-piątek: 11:00-19:00

​​sobota: 11:00-15:00

© 2025 Summerwood Development sp. z o.o.

bottom of page